1. Domov
  2. »
  3. Rizikové skupiny
  4. »
  5. Chronicky chorí pacienti
  6. »
  7. Pacienti s chronickými respiračnými ochoreniami

Pacienti s chronickými respiračnými ochoreniami

Kto je ohrozený?

Ohrozenou skupinou je aj široká škála pacientov s chronickými respiračnými ochoreniami, medzi ktoré zaraďujeme astmu, alergie dýchacích ciest, pľúcne choroby. Títo pacienti sú náchylnejší na respiračné infekcie, ako bežná populácia, preto sa u nich odporúča každoročné očkovanie proti sezónnej chrípke, ktoré je pre nich bezpečné, účinné, nevyvoláva zhoršenie základnej choroby,  a má len málo vedľajších účinkov. Bezpečné je rovnako pre dospelých aj pre deti.

Pacienti s CHOCHP

Chrípka a jej komplikácie sú zodpovedné aj za nadmerné hospitalizácie a úmrtia aj u pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). Očkovanie proti chrípke je spojené so znížením výskytu ochorenia o 60 %, o 40 % nižšou potrebou hospitalizácie kvôli zhoršeniu ochorenia a o 80% nižšou pravdepodobnosťou rozvoja zápalu pľúc ako komplikácie. Slovensko sa pritom radí na 2. miesto Európskej únie v počtoch úmrtí v dôsledku zápalov pľúc.

Očkovanie redukuje rizikové faktory progresie ochorenia a rizikové faktory vzniku exacerbácií. Na potrebu očkovania by mal praktického lekára v lekárskej správe upozorniť každý špecialista, na prvom mieste pneumológ-ftizeológ.

Astmatici

Hoci samotná chrípka nie je významným spúšťačom exacerbácií astmy (podstatnejší podiel majú rinovírusy alebo respiračný syncyciálny vírus), štúdie ukázali, že astmatici majú zreteľne zvýšené riziko závažných foriem a komplikovaného priebehu chrípky, neraz vyžadujúcich hospitalizáciu a umelú pľúcnu ventiláciu. Pandemická chrípka A H1N1 je silným spúšťačom exacerbácií astmy.

Astmatici tvoria až tretinu hospitalizovaných pacientov s  chrípkou. Preto sa očkovanie proti chrípke odporúča astmatikom bez ohľadu na závažnosť alebo stupeň kontroly ich choroby.

Užívanie inhalačných kortikoidov nie je kontraindikáciou očkovania.