1. Domov
  2. »
  3. Mýty a fakty

Mýty a fakty o očkovaní

MÝTUS: Chrípka je len silnejšie prechladnutie

FAKT: Chrípku spôsobuje iný vírus ako prechladnutie. Chrípka nastupuje náhle, z plného zdravia, sprevádzaná je vysokou teplotou, zimnicou a triaškou, bolesťou kĺbov, svalov, silnou bolesťou hlavy. Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, môže sa pridať nádcha a bolesť hrdla. Únava a slabosť často pretrvávajú aj niekoľko týždňov. Chrípka môže mať aj ťažký priebeh, môže zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. Prechladnutie sa prejavuje nádchou, kýchaním, slziacimi očami a podráždeným hrdlom. Je obmedzené na horné dýchacie cesty, nie je sprevádzané vysokou teplotou, bolesťami kĺbov a svalov. Príznaky trvajú kratšie a komplikácie ako zápal pľúc sa vyskytujú zriedka.

MÝTUS: Zdravý človek s dobrou imunitou sa nemusí očkovať proti chrípke

FAKT: To, že sa obvykle vyhnete chrípke neznamená, že túto chrípkovú sezónu na ňu neochoriete. Môžete tiež byť nositeľom nákazy pre iných ľudí, ktorí nemôžu byť očkovaní, a pre ktorých môže mať chrípka závažné následky. Ak nie ste v skupine s vysokým rizikom nákazy, vaša vakcinácia môže zabrániť, aby ste vírus preniesli na ďalších zraniteľných ľudí. Očkovaná osoba chrípku neprenáša.

MÝTUS: Kto bol očkovaný minulý rok, tento rok sa nemusí očkovať

FAKT: Vírus chrípky je unikátny tým, že je nesmierne premenlivý. Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú – ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálne cirkulujúcich kmeňov vírusu chrípky, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne. Očkovanie proti chrípke sa odporúča vykonať každý rok aj v prípade, keď je zloženie chrípkových vakcín rovnaké ako v predchádzajúcej chrípkovej sezóne.

Ochranná hladina protilátok po očkovaní proti chrípke totiž pretrváva po dobu 6 – 12 mesiacov. Zloženie chrípkových vakcín pre chrípkovú sezónu odporúčajú experti Svetovej zdravotníckej organizácie a Výbor pre humánne lieky.

MÝTUS: Chrípka sa dá liečiť antibiotikami

FAKT: Chrípku spôsobuje vírus a antibiotiká na vírusy neúčinkujú. Liečba chrípky spočíva v zmierňovaní príznakov – podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, zápalu dýchacích ciest. Dôležitý je zvýšený príjem tekutín, vitamínov a pokoj na lôžku.

MÝTUS: Chrípku je možné dostať aj z očkovania

FAKT: Očkovanie proti chrípke sa vykonáva neaktívnymi, neživými časticami vírusu, chrípku z neho teda očkovaný dostať nemôže. Tento mylný názor vychádza z faktu, že po vakcinácii trvá približne 2 týždne, kým si telo vytvorí protilátky, takže až potom je organizmus plne chránený.Po očkovaní môže nastať reakcia, s podobnými príznakmi ako ochorenie samotné, zvýšená teplota, bolesti svalov. Takéto príznaky však trvajú len 1-2 dni a rýchlo odznejú bez ďalších následkov.

Pokiaľ po vakcinácii dostane pacient chrípku, je to možné v tom prípade, keď sa nakazil pred tým, ako si stihol vytvoriť protilátky, alebo ochorel na iné vírusové ochorenie. Je aj možné, že sa nakazil kmeňom, ktorý nebol súčasťou vakcíny. Vtedy vakcína účinkuje len čiastočne, zmierňuje priebeh ochorenia.

MÝTUS: Trpím chronickým ochorením, očkovanie mi môže zhoršiť stav

FAKT: Chronicky chorí pacienti (v akomkoľvek veku vrátane detí) si vyžadujú zvýšenú ochranu pred infekciami. Chrípkový vírus pre vás môže predstavovať významné zdravotné riziko, preto Svetová zdravotnícka organizácia aj odborné lekárske spoločnosti odporúčajú všetkým chronickým pacientom každoročné očkovanie proti chrípke. Očkovanie proti chrípke neovplyvňuje priebeh žiadneho chronického ochorenia, nevyvoláva jeho rozvoj, ani nezhoršuje stav chronicky chorého pacienta.

MÝTUS: Nosenie rúška ma neochráni

FAKT: Nosením rúška chráni chorý seba aj svoje okolie. Rúško či respirátor významne bráni šíreniu nákazy. Vírus chrípky sa prenáša vzduchom drobnými kvapôčkami pri kýchaní, kašľaní či rozprávaní, alebo kontaminovanými predmetmi. Vírus chrípky prežíva pri izbovej teplote v prachu až 14 dní. Pre vlastnú ochranu je nutné zabrániť vstupu vírusu na sliznice (oči, nos, ústa). Vírus môžete na seba preniesť priamo osobným kontaktom alebo aj nepriamo dotykom rúk kontaminovaných predmetov a následným prenesením na tvár.

MÝTUS: Je lepšie prekonať chrípku ako sa očkovať

FAKT: Chrípka je vážnym ochorením najmä pre tehotné ženy, malé deti, starších dospelých a osoby s niektorými chronickými zdravotnými problémami ako je astma, srdcové choroby, pľúcne ochorenia alebo diabetes. Chrípka u nich môže spôsobiť vážne komplikácie, hospitalizáciu alebo smrť, dokonca aj u zdravých detí a dospelých. Preto je očkovanie bezpečnejšou voľbou ako riskovať ochorenie na získanie imunitnej ochrany.

MÝTUS: Očkovanie proti COVID-19 ma chráni aj pred chrípkou

FAKT: Očkovanie proti chrípke nechráni pred COVID-19 a naopak, očkovanie proti COVID-19 nechráni pred chrípkou. Ide o dva rôzne vírusy a každá zo schválených vakcín efektívne chráni iba pred tým ochorením, na prevenciu ktorého bola vyvinutá. Očkovanie proti chrípke aj očkovanie proti COVID-19 však podstatne znížia riziko, že súčasne budete mať chrípku aj COVID-19.  

MÝTUS: Chrípku a COVID-19 naraz nedostanem

FAKT: Na chrípku a COVID-19 je možné ochorieť naraz. Oslabený organizmus je totiž náchylnejší na ďalšie infekcie. Súbežný priebeh chrípky a COVID-19 môže výrazne zhoršiť váš zdravotný stav, skomplikovať liečbu, prípadne mať fatálne následky.

MÝTUS: Chrípka sa v ostatných rokoch neobjavuje

FAKT: Výskyt chrípky bol v ostatných rokoch ovplyvnený pandémiou ochorenia COVID-19.  Epidemické opatrenia (rúška, odstup, zvýšená hygiena rúk) zabránili aj šíreniu chrípky. Populácia sa kvôli nedostatnočným ochranným hladinám protilátok stala k chrípkovým vírusom vnímavejšia. Alarmujúco nízka zaočkovanosť slovenskej populácie a zvýšený výskyt chrípky by tak mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií.