1. Domov
  2. »
  3. Prevencia

Prevencia

Prísun vitamínov, zdravá strava, každodenný pohyb, umývanie rúk a pravidelné vetranie – to všetko sú opatrenia, ktoré pomáhajú zvýšiť odolnosť organizmu. Ani silná imunita však neznamená stopercentnú ochranu v boji s vírusom chrípky.

Jedinou preukázateľne účinnou prevenciou je očkovanie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v súčasnosti pomáha predísť až 2,1 miliónom ochorení na chrípku, 65 600 hospitalizáciám a 37 200 úmrtiam v rámci Európskej únie. Odborníci ho preto považujú za najefektívnejšiu prevenciu v boji s chrípkou.

Očkovanie predstavuje podávanie častí usmrteného vírusu, ktoré nie sú schopné vyvolať ochorenie, ale vyvolajú tvorbu protilátok. Tie sa vytvoria v tele 10 – 14 dní po očkovaní. Protilátky ničia živý vírus, s ktorým sa organizmus dostane do kontaktu a zabraňujú tak nakazeniu sa u očkovaných osôb.

Vírusy chrípky môžu oslabiť sliznicu nosohltanu, ktorá sa stáva vstupnou bránou pre baktérie. Dochádza tak ku vzniku bakteriálneho zápalu prínosových dutín, stredného ucha, alebo až k zápalu pľúc.
Očkovaním proti chrípke predchádzame nielen vzniku chrípky, ale aj sekundárnych bakteriálnych komplikácií.